בואי לדבר איתי ב 054-4466330

קליניקה לטיפול בנשים בגיל המעבר

מאת: שירי זיגמן, יועצת לאורח חיים בריא מוסמכת בכימיה.

גיל המעבר  menopause  הוא לא מחלה, הוא מצב טבעי בו הגוף הנשי משתנה: רמות ההורמונים הנשיים, האסטרוגן והפרוגסטרון יורדות והאישה מפסיקה להיות פורייה.

הירידה ברמות ההורמונים הנשיים כרוכה בתסמינים הכוללים: גלי חום, הזעה, יובש בנרתיק, הפרעות בשינה, התכווצויות שרירים, השמנה, יובש קיצוני בעור, לחץ דם גבוה, סוכר גבוה, הפרעות בזיכרון ודיכאון.

תקופת גיל המעבר מתייחסת לשלושה שלבים:

טרום גיל המעבר – פרי-מנופאוזה שלב בו חלה ירידה הדרגתית בייצור ובהפרשה של הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון.

מנופאוזה – סיום של המחזור החודשי נקודת זמן המוגדרת בהסתכלות לאחור, לאחר שחלפו 12 חודשים רציפים מאז הווסת האחרונה.

פוסט-מנופאוזה התקופה שלאחר השנה הראשונה מהפסקת הווסת, שבה אצל רוב הנשים נעלמים בהדרגה כל תסמיני גיל המעבר.

בארץ כ- 15% מהנשים נמצאות בגיל המעבר.

במשך שנים תופעות גיל המעבר לא דוברו ולא היו חלק מהשיח הרפואי. בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בהתייחסות הממסד לשלל התופעות.

החלה הכשרה של רופאי נשים לתחום גיל המעבר ולטיפול בנשים החוות שלל תסמינים.

הרפואה המשלימה מתייחסת אל תופעות גיל המעבר, במספר אופנים: תזונה, צמחי המרפא, תוספי תזונה ואורח חיים בריא. יש התייחסות הולסיטית לשלל התופעות של גיל המעבר ולאשה באופן ספציפי ומותאם אישית.

טיפול טבעי בקליניקה לגיל המעבר כולל התייחסות לתסמינים ומתן מענה לחוסר איזון הורמונלי.

אשמח לעזור לך!

במהלך השנה וחצי האחרונות מאז שיצאתי לדרך עצמאית לאחר כ – 15 שנים בתחום הכימיה כשכירה, פגשתי מאות אנשים בהרצאות ובקליניקה ונתתי שפע של מידע בתחום הריפוי הטבעי לטיפול בנדודי שינה, לתפקוד מוחי מקסימלי ולשיפור האנרגיה, השמחה ואיכות החיים.

אם יש לך שאלה או בעיה שאת רוצה לפתור בדרך טבעית אשמח לעזור לך.

מוזמנת לרשום לי את הפרטים שלך ושעות נוחות בהן אני יכול לחזור אלייך.

איך ניתן לאבחן את גיל המעבר?

האבחנה נעשית על ידי רופא נשים. חלק ראשון של האבחנה כולל הערכה כללית של מצב האישה.

ההערכה כוללת את הגיל, עד כמה המחזור סדיר וסקירה מדוקדקת של הסימפטומים.

על מנת לאשר את האבחנה ניתן למדוד בבדיקות דם את רמות ההורמון Follicle Stimulating Hormone) FSH) בדם. רמות הורמון זה עולות בדם במהלך גיל המעבר. יחד עם זאת, רמות גבוהות של FSH בפני עצמן אינן סמן מובהק של גיל המעבר.

אם רמת הורמון FSH בדם היא באופן עקבי גבוהה מ- 35, ולא קיבלת ווסת במשך יותר משנה (12 חודשים רצופים), ניתן להניח שהגעת לגיל המעבר.

מה התסמינים הנפוצים בעקבות ירידה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון?

 • גלי חום
 • הזעה
 • הפרעות שינה
 • דיכאון
 • ירידה בחשק המיני
 • יובש בנרתיק
 • ירידה במסת העצם
 • עלייה בסיכון לדלקות בדרכי השתן
 • עלייה בסיכון למחלות לב וכלי דם
 • עלייה בסיכון לשבץ מוחי

מהו הטיפול הקונבנציונלי בתסמיני גיל המעבר

נשים עם תופעות גיל המעבר יכולות להשתמש בטיפול הורמונלי כדי להקל על הסימפטומים. הטיפול ההורמונלי יכול לכלול הורמון אסטרוגן בלבד, או שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון.

טיפול הורמונלי יכול להיות יעיל מאוד בהקלה על גלי חום, הזעה, הפרעות שינה, וירידה בחשק המיני. עם זאת, חשוב לזכור שטיפול הורמונלי עלול להיות מלווה בתופעות לוואי, כגון עלייה בסיכון לסרטן השד, סרטן הרחם, ופקקת ורידים.

.

איזה בדיקות רצוי לעשות בגיל המעבר

 • בדיקה לצפיפות העצם
 • בדיקת דם, שתן ולחץ דם
 • בדיקת בלוטת התריס
 • בדיקת שד עצמית

מהו הטיפול הטבעי בתסמיני גיל המעבר בנשים

תכנית טיפול טבעי בנשים בגיל המעבר כוללת התייחסות מקיפה לכל גורם באורח החיים היכול להשפיע על תסמינים.

תוכנית הריפוי כוללת התייחסות למערכת העיכול, מערכת העצבים, לאיזון ההורמונלי ולטיפול בתסמינים השונים במערכות הגוף השונות.

תוכנית הטיפול כוללת את המרכיבים הבאים:

 • תזונה
 • צמחי מרפא
 • תוספי תזונה
 • התייחסות לגורמי מתח/סטרס

מה התפקיד של התזונה באיזון תסמיני גיל המעבר

העשרת התפריט היומי ברכיבים פיטואסטרוגנים, מזונות עשירים בסידן, תזונה קלה לעיכול, שיפור תהליכי עיכל וספיגה ותמיכה במערכת העצבים על מנת לתת תמיכה בשינויים.

בניית תוכנית מותאמת אישית

תכנית התזונה מותאמת באופן אישי לאורח חייה של המטופלת. מטרת התוכנית היא לתת תמיכה בד בבד עם הוספת מזונות בהדרגה.  הטיפול כולל תהליך ליווי שוטף המאפשר תמיכה ביצירת שינויים באורח חיים. תהליך ליווי גם מאפשר לעשות צעדים קטנים בדרך לשינוי מהותי באיכות החיים, תוך מעקב רצוף.

איזה צמחי מרפא יכולים לתמוך באשה בגיל המעבר?

כחלק מתהליך הטיפול הטבעי אני משלבת פורמולות צמחי מרפא, המותאמות באופן אישי על מנת לתת תמיכה הן בתסמינים והן בחוסר האיזון ההורמונלי. פורמולות הצמחים ניתנות בצורה של טינקטורה, מיצוי אלכוהול ומים המנודף על פי בחירה, קפסולות של צמחי מרפא וחליטות.

המרשמים נרשמים עבור המטופלת ונרקחים על פי מרשם בבית מרקחת/ בחברות המתמחות בצמחי מרפא ואשר עברו את אישור משרד הבריאות.  

פורמולות צמחי המרפא נועדו לאזן את חוסר האיזון ההורמונלי, וכן לסייע בהקלה על התסמינים השונים במערכות הגוף השונות. הן מעניקות רכיב טיפולי מעמיק המסייע להקלה מיידית בתסמינים והעמקת הטיפול במקור כלומר בחוסר האיזון ההורמונלי.

לצמחים בפורמולות פעילות פיטואסטרוגנית, המאפשרת לאזן את רמות ההורמונים, יכולת לסייע בהפחתת מתח והרגעה כללית, צמחים שיכולים לסייע בשיפור מצב הרוח ומצד שני צמחים מרגיעים, המסייעים לשיפור איכות ומשך השינה.

איזה תוספי תזונה מעניקים תמיכה בגיל המעבר

כחלק מתהליך הטיפול הטבעי אני משלבת תוספי תזונה המותאמים באופן אישי על מנת לתת תמיכה הן בתסמינים והן בחוסר האיזון ההורמונלי. התוספים יכולים להעניק תמיכה למערכת העצבים המרכזית , לשינויי מצב הרוח, יכולים לסייע בהרגעה, בשיפור מצב הרוח, לעודד שינה.

תוספי התוזנה יכולים לסייע ולמנוע אוסטאופורוזיס, כאבים במפרקים ובשרירים,  ובמניעת כולסטרול גבוה ובשאר התסמינים וגורמי הסיכון הנלווים לגיל המעבר.

האם טיפול במתח יכול לשפר את תסמיני גיל המעבר?

חלק בלתי נפרד מהטיפול מוקדש לטכניקות להפחתת מתח. מתח הינו אחד הגורמים המחמירים את עוצמת התסמינים ולפיכך חלק גדול מהטיפול מוקדש ללימוד טכניקות להגברת האנרגיות, להתמודדות עם מתחים יומיומיים ובד בבד עם התמודדות עם שינויים המגיעים עם גיל המעבר כגון שינויים בתחום מערכות היחסים כגון גירושין, עזיבת ילדים את הקן, שינוי תעסוקתי ועוד.

הטכניקות המאפשרות שליטה במתחים כוללות תרגילי הרפייה, תרגילי נשימה, הדרכה למדיטציה. כל אלו מאזנים את מערכת העצבים שנמצאת בתקופה רגישה ומאפשרות שיפור במצב הרוח, העלאת רמות האנרגיה, ובכך משפרות את תסמיני גיל המעבר.

לקביעת טיפול בקליניקה לחצי כאן

המלצות על הטיפול