בואי לדבר איתי ב 054-4466330

pexels-polina-kovaleva-6541417

5 טיפים לשיפור השינה

קצב החיים המודרני שבו אנחנו נדרשים לעמוד הוא קצב חיים מהיר ועמוס. עבודה, משפחה, מטלות יום-יומיות ורצון להספיק עוד ועוד דוחקים את השינה למקום האחרון בסדר העדיפות. למה ללכת לישון אם יש נטפליקס, פייסבוק, טיקטוק אינסגרם ושאר הרשתות החברתיות. הטכנולוגיה שנכנסה בעשורים האחרונים בחיינו ממלאה את הזמן הפנוי שלנו. אנחנו רוצים להיות מעודכנים בכל רגע נתון. אנחנו מתקשים להיפרד מהטכנולוגיה ודוחים עוד ועוד את השינה הצידה.

אז מה אפשר לעשות בכל זאת על מנת לישון טוב בלילה?

מחליטים לשים גבול למסכים.

שעה לפני השינה מכבים את הטלפון הנייד, סוגרים את הטלויזיה, ועושים פעולות מעודדות שינה.

טיפ מספר 1 לעידוד השינה: קריאת ספר אמיתי (לא מהנייד) אלא מהנייר

 

קריאת ספר היא פעילות מומלצת לפני השינה. המוח נכנס עם קריאת הסיפור אל עולם הדמיון שמאוד מזכיר את עולם החלומות. אפשר לקרוא ספרים מג'אנר שהוא לא מתח על מנת לא להעלות את רמות הורמוני הלחץ לפני השינה. ספרים שיכולים להתאים הם סיפורת, או ספרי עיון עם תמונות כגון ספרי אמנות או מדריכי טיולים. גם ספרים עיוניים מומלצים.

טיפ מספר 2 לעידוד השינה: שמיעת מוזיקה מרגיעה (אפשר מהנייד- אבל לא מומלץ לגלוש בו זמנית)

 

למוזיקה יש תדר ולכן מוזיקה שהיא בעלת תדר מרגיע ככגון מוזיקה למדיטציה או מוזיקה בגלי אלפא, גלים שמעודדים שינה מומלצים במיוחד. כמובן שאפשר להעזר בנייד לשם שמיעת המוזיקה אבל לא רצוי לגלוש בו זמנית.

טיפ מספר 3 לעידוד השינה: נשימות

 

במהלך היום, כשאנחנו נתונים במצבי לחץ, כעס, תסכול הנשימה שלנו נהיית באופן אוטומטי שטחית. ריבוי משימות , דאגות וחרדות משכיחות מאיתנו את הפעולה המאוד בסיסית של נשימה. לפני השינה על מנת להחזיר את החמצן לגוף ולהכניס את הגוף לרגיעה אפשר לנשום נשימות מרגיעות ועמוקות במשך מספר דקות. סוג נשימה נוסף הוא שאיפה 4 נשיפה 8. נשימה כזאת שבה הוצאת האוויר ארוכה יותר מהכנסת האוויר פועלת על הרגעת הגוף.

טיפ מספר 4 לעידוד השינה: מדיטציה

 

מדיטציה יכולה להעשות בשיבה אך אפשר גם בעמידה או בהליכה, היא פעולה שנועדה להשקיט את החלק המנטלי: המחשבות, הרגשות. כאשר אנחנו מגיעים לסוף היום אנחנו מגיעים עם מלאי של חוויות, רגשות, ומחשבות בעקבות מה שעבר עלינו באותו יום. על מנת להכנס ברוגע לשלב השינה, צריך לטפל במחשבות בללו וגם ברגשות לעבד אותם ולשחרר אותם על מנת לשקוע בשינה עמוקה. בפעולת המדיטציה אנחנו יושבים ישיבה שקטה עם עיניים עצומות ומתרכזים במילה לדוגמה המילה אום, בנשימה או ברעשים החיצוניים. זה עוזר למוח להתנקות ולשקוט.

טיפ מספר 5: כתיבת יומן

 

אם אנחנו עמוסים במחשבות על כל הדברים שאנחנו צריכים להספיק ומנהלים את כל רשימת המטלות בראש, אני ממליצה על כתיבת המטלות ביומן. כדאי לכתוב כשעתיים לפני השינה את כל המטלות על מנת להוריד את העומס המנטלי.

כאן נרשמים לקבלת טיפים לחיים בריאים, שמחים ורגועים